- Ösztrusz ciklus hüvelyi mérésének alapja: Emlősállatok ivarzása során a nemi hormonok szintjének változása módosítja a hüvelyi nyák sejtes összetételét és víztartalmát. A megváltozott összetétel módosítja a hüvelyi nyák vezetőképességét, így a változások egy vezetőképesség mérővel követhetővé válnak. A készülék alkalmas az ösztrusz ciklus mind-négy fázisának mérésére.
- A tesztelés módszere: A készülékek a vaginális váladék vezetőképességét mérik, amiből lehet következtetni az állat nemi ciklus fázisára. A 3,0-7,5kΩ közötti vezetőképesség értéket tekintjük az ösztrusz fázishoz, ekkor a legalkalmasabb az állat a pároztatásra. Az állatok hüvelyébe helyeztük a mérőszondát, ami néhány másodpercen belül a kijelzőn megjeleníti a vezetőképesség értékét.
- Ciklus monitor validációja: Vállalkozás által kifejlesztett készülék 2021. évben lett tesztelve a SZTE Farmakológiai és Farmakoterápiás Intézetbe Prof. Dr. Gáspár Róbert munkacsoportja által. A teszteléshez referenciaként a kereskedelemben egyedül elérhető Modell MK-12 (Muromachi, Japán) ösztrusz ciklus monitor lett alkalmazva.
A tesztelés eredménye: 70 nőstény patkányon végeztük el a párhuzamos méréseket a referencia és a prototípus készülékekkel. Szoros korrelációt találtunk a prototípus és a referencia eszköz között, a prototípus esetében valamennyi negatív (nem ösztruszos) és pozitív (ösztruszos) találat megerősítést nyert a referencia készülékkel. A pontokra illesztett regressziós egyenes nagyon szoros korrelációt mutatott a két készülék között (r2=0,92).